Úvod

Vodní režim je pro zdraví krajiny zásadní, v současnosti je ale v důsledku necitlivých zásahů z minulého století do velké míry odvodněná. Ani po přelomu tisíciletí se situace se bohužel neposouvá k lepšímu dostatečným tempem. Daří se sice realizovat řadu opatření k zadržení vláhy, potřebujeme ale i komplexnější změny, které by nám prosperující krajinu, která se dokáže bránit suchu i přírodním katastrofám, pomohly obnovit.

Mezi nejzásadnější problémy patří:

  1. Meliorace a regulované vodní toky. Voda je z luk a polí odváděna drenážemi, z lesů strouhami a z krajiny celkově narovnanými toky zahloubenými v betonových korytech. Cílem je navýšení zemědělské produkce a ochrana před povodněmi, ve výsledku ale jsou ale kvůli takto masivním zásahům do krajiny dopady povodňových vln drastičtější a zemědělce každý rok postihují sucha.
  2. Nedostatek organické hmoty v půdě. Hnůj nahradila průmyslová hnojiva a postřiky, půda s nedostatkem humusu a půdních organismů ale nedokáže pojmout a uchovat vláhu. Když zeminu navíc utuží těžká technika, voda rychle odteče nebo se vypaří.
  3. Málo mokřadů a drobných vodních ploch. Mokřadních luk, lužních lesů a rašelinišť se z původního množství zachovala méně než čtvrtina. Jsou přitom domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, ukládají oxid uhličitý a zadržují vodu.
  4. Stejnorodá krajiny s rozsáhlými polními celky. Převládá intenzivní zemědělství, v jehož důsledku byly remízky, hájky, sady, louky a polní cesty rozorány do nekončících lánů. Krajina tím ztratila svou pestrost a schopnost zadržovat vodu. Splachy z polí a větrnou erozi lze pozorovat v přímém přenosu. 
  5. Administrativní zátěž a nedostatek politické vůle. I technicky snadno proveditelná řešení jsou doprovázena složitou administrativou. V programech politických stran je zadržení vody v krajině jedním z předních závazků, není ale dostatečně naplňován.

Tato kapitola se do hloubky věnuje dvěma způsobům, jak pracovat s vodou v krajině, a to budováním tůní a čištěním studánek. Zatímco čištění studánek je dostupné opravdu téměř komukoliv, budování tůní je co do proveditelnosti náročnější a vyžaduje určitou odbornost.

Existují ale i další cesty, jak zadržovat vodu v krajině, např. obnovou rašelinišť a mokřadů nebo renaturací vodních toků. Tyto zásahy jsou podrobněji popsány v příručce Voda a podpora přirozených funkcí v krajině, kterou najdete v sekci Metodické materiály.

Metodické materiály

Voda a podpora přirozených funkcí v krajině

Péče o studánky