Pestrost v přírodě blízkých biotopech

Tato kapitola se zabývá základními principy péče o přírodě blízké biotopy, konkrétně o louky a stepi, mokřady a lesy. Slouží k seznámení s tématem a inspiraci k vlastní dobrovolnické činnosti. Detailní popis jednotlivých typů managementu včetně příkladů živočišných a rostlinných druhů, které je managementem možné podpořit, návodů a rad, najdete v brožuře Podpora druhové pestrosti živočichů a rostlin v sekci Metodické materiály.

Louky a stepi

Pro zachování druhové pestrosti luk a pastvin je důležité udržovat je například sečí nebo pastvou. Bez těchto způsobů obhospodařování by postupem času zarostly konkurenčně silnými druhy trav a dřevin. A to ať už se jedná o louky podmáčené, vlhké nebo suché.

Seč

Jasoň dymnivkový profituje z pozdní seče.
Foto: M. Petrová

Základní metodou údržby trávních společenstev je seč. Způsobem a termínem seče lze významně ovlivnit floristické složení společenstva i jeho faunu, a to zejména bezobratlé živočichy nebo ptáky hnízdící na zemi. Vždy je potřeba přizpůsobit se místním podmínkám a nárokům především cenných druhů rostlin a bezobratlých, jež se v lokalitě vyskytují. Časná seč podporuje kvetoucí byliny a omezuje konkurenci trav. Velmi pozdní seč prospívá bezobratlým, hlavně motýlům a blanokřídlému hmyzu; kvetoucí byliny mohou vykvést. Také ale zvyšuje riziko šíření nežádoucích expanzivních bylin jako je třtina křovištní. Je rovněž vhodné uplatnit mozaikovitou seč.

Malé lokality je nejlepší ošetřovat kosou či křovinořezem, které umožní vyhnout se při kosení ochranářsky hodnotným druhům rostlin. Při kosení kosou navíc každý ponechá porost v trochu jiné výšce, což opět pomáhá k vytváření mozaiky.

Nejvhodnější je trávu usušit a využít jako seno, případně ji uklidit na okraj lokality a zkompostovat (dbejte ale na vhodné umístění kompostu, aby stékající dešťové výluhy nepřehnojily cenné plochy). Pálení sena není příliš vhodné, jelikož na spáleništi dojde k výrazné koncentraci živin a takové místo je na mnoho let znehodnoceno. Pokud je ale pálení nezbytné, vybereme pro založení ohniště místo bez velké ochranářské hodnoty nasměrované opět tak, aby případné splachy živin neznehodnocovaly okolí. Jedno větší ohniště je lepší než několik malých a po vychladnutí je vhodné popel z louky odvozit pryč. Posečenou biomasu můžeme využít i pro výrobu biouhlu.

Rozklad zeleného sena.
Foto: M. Straková

Pokud na louce ani v nejbližším okolí nejsou přirozené zdroje semen, můžeme využít dosévání do zapojeného porostu. K tomu jsou nejvhodnější regionální směsi osiv, které si můžeme vybrat např. na stránce Květnaté louky, Agrostis nebo u ČSOP Bílé Karpaty. Porost před setím narušíme, aby vznikla místa s holou půdou. Užitečnou metodou je také přenos zeleného sena, tedy čerstvě pokoseného materiálu z druhově bohaté louky v okolí, který rozmístíme po zorané a zvláčené ploše. Více informací, včetně databáze regionálních osiv, návodů a databáze zdrojových ploch pro posečení zeleného sena, najdeme na webu Ochrana tradičních luk.

Výřezy náletových dřevin

Odstranění výmladků pákovými nůžkami. Foto: Robert Stejskal

Užitečné informace a podrobný návod k výřezům dřevin se zatíráním herbicidem najdeme v Ochranářské příručce.

Pastva

Pastva exmoorských poníků v NP Podyjí. Foto: Robert Stejskal

Důležitým mechanismem vzniku a přetrvávání travních společenstev je pastva. Aby ale probíhala v souladu s přírodním potenciálem pastviny, musí být extenzivní (málo zvířat na velké ploše) a probíhat dlouhodobě. Je navíc potřeba zvážit, že jednotlivé druhy zvířat se navíc při pastvě chovají odlišně. Většina plemen ovcí přednostně spásá některé druhy bylin. Kozy okusují letorosty některých keřů a tlumí tak jejich přírůstky. Koně spasou především traviny a dlouhodobě tak podporují populace konkurenčně slabších bylin. Skot vytváří při pastvě volné plošky mezi drny, což vyhovuje některým bylinám nebo blanokřídlému hmyzu.

Nejstarší a ochranářsky nejvhodnější metodou je volná pastva. Ta nejlépe respektuje přirozené potřeby zvířat a je-li dostatečně extenzivní a probíhá-li na rozsáhlé lokalitě, vhodně simuluje přírodní podmínky. Opačným pólem pastevního managementu je oplůtková pastva, při které cílovou lokalitu vymezíme mobilním či trvalým ohradníkem. Je možné pracovat též s pastevními segmenty, v nichž paseme střídavě (rotačně) podle stavu vypasení a zamýšleného cíle pastvy a stádo je přeháníme.

Pokud ovšem nemáme zkušenosti s chovem zvířat, neměli bychom se sami do pastvy pouštět ani v jednodušších případech, protože je náročné zvířata zabezpečit tak, aby o ně bylo dobře postaráno, jak z hlediska zdraví a pohody, tak z hlediska platné legislativy.

Mokřady

Kosení mokřadní louky v Beskydech. Foto: Robin Nevřala

Mokřady jsou podmáčená území v krajině. Spadají mezi ně jak podmáčené louky, rašeliniště a prameniště, u kterých se voda drží těsně pod povrchem, tak tůně, rybníky nebo vytrvalé kaluže. Mezi vhodné dobrovolnické aktivity patří péče o podmáčené mokřadní lokality, případně tvorba drobných tůní, ty ale musí být vhodně naplánované a vyžadují dlouhodobou péči. Kromě toho můžeme domluvit šetrnější péči o mokřady s vlastníky pozemků a hospodáři.

Nejohroženější jsou plochy, kde je hladina vody blízko půdnímu povrchu. Vhodným způsobem údržby těchto ploch je jejich pravidelné mozaikovité sečení v letním období. Nezbytné je provádět zásahy ručně nebo lehkou mechanizací, aby nedocházelo k hlubokému narušení či utužení půdy. V některých případech může být vhodným způsobem péče o mokřady také pastva skotu, koní nebo buvolů.

Při obnově mokřadů je potřebné respektovat širokou škálu pohledů od hydrologických (zadržování vody v krajině, sedimentace apod.) přes botanické (zachovalá podmáčená louka může být cennější než uměle vybudovaná tůň, ty proto raději budujeme ve viditelně znehodnoceném prostředí) až po zoologické (výskyt vzácných či ohrožených živočichů).

Široké litorální pásmo je centrem biodiverzity. Foto: V. Kolář

I na rybnících je možné hospodařit šetrně tak, aby byly druhově pestrým prostředím. Důležité je při jejich budování myslet na dostatečně členitou břehovou linii, případně ostrůvky chráněné před predátory a široké a mělké litorální (pobřežní) pásmo. Rozsáhlé pobřežní mělčiny s bohatou vegetací poskytnou i v zarybněných rybnících útočiště řadě živočichů. Rovněž musíme dodržovat vhodnou rybí obsádku jak do počtu, tak i druhového složení ryb.

Vhodným a pro dobrovolnickou činnost snazším způsobem, jak podpořit návrat vody do krajiny, je vytváření drobných tůní, které je podrobněji přiblíženo v kapitole Voda v krajině.

Lesy

Lesy jsou pro některé dobrovolnické aktivity méně vhodné, zásahy do nich jsou totiž částečně omezené legislativou a pro některé je obtížnější získat povolení. Vývoj zde navíc trvá velmi dlouho.

Fragment nízkého lesa vzniklého pařezením.
Foto: archiv R. Hédla

U zachovalých pralesovitých porostů je upřednostňovanou péčí tzv. bezzásahový režim. V dalších typech lesů jsou ale vhodné zásahy, které přilákají světlomilné druhy, např. pařezení. Při pařezení se využívá schopnosti některých dřevin vytvářet pařezové výmladky, tedy obrážet z pařezů. Takový způsob hospodaření byl v minulosti velmi oblíbený pro produkci palivového dříví a je v něm zejména pro malé vlastníky velký potenciál i dnes.

Řídké prosluněné lesy byly dříve udržovány i pomocí lesní pastvy. S lesní pastvou se můžeme dodnes setkat např. ve Španělsku, kde se pasou prasata a skot v dubových hájích. V ČR je dnes sice zakázaná lesním zákonem a její povolení za účelem ochrany přírody je složité, například v Českém krasu se ji ale podařilo obnovit. 

Značení doupných stromů.
Foto: Lesy ČR

Samostatnou kapitolou jsou doupné stromy, resp. v širším smyslu biotopové či habitatové stromy. Jde o stromy s dutinami vytesanými šplhavci, vzniklými vylomením bočních větví či zlomem stromu jako takového nebo poškozením bleskem nebo stržením kůry. V takto oslabených stromech vznikají mikrosvěty hostící nepřeberné množství hub, bezobratlých, ptáků, hlodavců či netopýrů. Tyto stromy po dohodě s lesníky vyznačujeme a jsou pak ponechávány v porostech k dožití a přirozenému rozpadu.

Pokud v porostu již vůbec žádné biotopové stromy nejsou a specializovaným druhům hmyzu hrozí regionální vyhynutí, lze přistoupit k tzv. veteranizaci. Je zásadní ale toto opatření předem projednat s místním orgánem ochrany přírody, v takovém případě se nejedná o zákonem zakázané poškození stromů. Doporučujeme současně požádat odborníky o písemné vyjádření, abychom měli doklad o tom, že zásah do dřeviny není škodlivý, ale přiměřený a přínosný. Na vytipovaných stromech strhneme kůru, odstraníme kořenový náběh nebo vyřízneme při zemi do kmene základ dutiny. Takto simulujeme a urychlíme přírodní procesy.