Úvod

Jedním ze základních kamenů, díky kterým mohou procesy v přírodě správně fungovat, je druhová pestrost, neboli biodiverzita. Říká nám, kolik druhů rostlin, živočichů, hub či jiných živých organismů se vyskytuje na určitém stanovišti (třeba v lese, na louce nebo na rašeliništi), ale také, jak hojné tyto druhy jsou. Každý druh zastává ve společenstvu svou roli a je důležitý pro jeho správné fungování a odolnost vůči vnějším vlivům. 

V současnosti se ale druhová pestrost společenstev prudce snižuje. Příčin je celá řada, mezi ty nejzásadnější ale patří necitlivé využívání krajiny a nedostatek péče o ni. Celá řada stanovišť, která jsou velmi rozmanitá, vznikla díky lidským zásahům. Člověk pásl dobytek na pastvinách a kosil louky, pěstoval ovocné stromy a hospodařil i v lesích pastvou nebo pařezením. Vytvářel tak velmi pestrou krajinu, ve které mohlo žít velké množství různých živočichů a rostlin. V dnešní době ale o krajinu využíváme buďto velmi intenzivně a vytváříme nekonečné lány polí a monokulturní lesy, nebo ji naopak necháváme zcela ladem, takže cenná stanoviště zarůstají a ohrožují je invaze nepůvodních druhů. Z krajiny proto mizí domovy celé řady druhů. Abychom obnovili bohatost naší krajiny, musíme o ni opět začít vhodným a citlivým způsobem pečovat.  

V této kapitole si můžete přečíst, jak se starat o přírodě blízké biotopy i zemědělskou krajinu. Ty nejdůležitější principy má ale smysl aplikovat i malém měřítku, třeba na vlastní zahrádce. Rozmanitost krajiny můžeme podpořit i od stolu, když budeme komunikovat s obhospodařovateli ploch nebo s obcemi. Doplňující informace pak najdete v brožurách v sekci Metodické materiály.

Metodické materiály

Podpora druhové pestrosti živočichů a rostlin

Podpora pestré zemědělské krajiny