Další možnosti péče o přírodu
Péče o přírodu není jen kosení luk nebo hloubení tůní. I když nemáme mnoho času, síly nebo dalších prostředků, nemusíme si zoufat. Stále se totiž najde řada činností, kterými můžeme k zdravějšímu a příjemnějšímu životnímu prostředí ve svém okolí přispět. V dalších sekcích webu si ukazujeme, jak vysadit keř či strom, vyčistit studánku, vyrobit ptačí budku, postavit zídku pro ještěrky nebo domečky pro různé živočichy. V této kapitole se podíváme na několik dalších aktivit, do kterých lze pustit. Většinu z nich zvládnou i děti, hodí se také, pokud bydlíme v bytě a nemáme vlastní pozemky ani zahradu.
Pro přírodu na balkóně
Na balkón můžeme vysadit truhlík či květináč s místními rostlinami, které rádi opylují motýli nebo včely (včetně včel divokých). Když si zasadíme bylinky, budou nám dělat radost nejen květy a vůní, ale využijeme je také při vaření. Vysadit si můžeme také rajčata nebo jahodníky.

Několik tipů, které kvetoucí rostliny sázet:
⚪ rozmarýn
⚪ šalvěj
⚪ lichořeřišnice
⚪ levandule
⚪ třapatky
⚪ chrpa luční nebo čekánek
Na balkóně se také můžeme zřídit vlastní kompostér s žížalami, čili vermikompostér, náš bioodpad tak nebude přicházet vniveč. Návod je k nalezení třeba na stránkách institutu Veronica. Pokud bychom se o kompostér nezvládali pečovat nebo pro kompost neměli využití, je dobrý nápad obrátit se na majitele domu, aby pro jeho obyvatele zajistil hnědý kontejner na bioodpad.
Pítko pro ptáčky
Pítko pro ptáčky můžeme umístit jak na zahradu, tak na balkón. Hodit se jim bude obzvlášť v suchých jarních a letních měsících, kdy jej budou využívat nejen k pití, ale také, aby se zchladili.

Vyrobit jej můžeme různě. Stačí keramická, kameninová, dřevěná či jiná miska, kterou umístíme na zem či na nějaký stojan. Volíme přehledné místo, aby ptáci stihli uniknout například před kočkou.
Pítka děláme prostornější, aby se k němu ptáci dostali, ne moc hluboké. Povrch by neměl být zcela hladký, aby se na něm práci dokázali pohybovat. Doprostřed můžeme umístit větvičku či kámen, doplnit lze cedulku „Pítko pro ptactvo.“ Pak už jen doplňujeme vodu! Odměnou nám bude pohled na různé druhy ptačích přátel.
Domeček pro škvory a úkryt pro brouky

Škvoři jsou důležití pomocníci našich zahrad – požírají mšice, zavíječe i další drobné škůdce. Ubytovat se umí v prasklinách kůry, štěrbinách v zemi i v ovoci, třeba v cestičkách, které jim do jablek prokoušou právě zavíječi. Můžeme jim ale jednoduchý domeček také připravit, třeba jako aktivitu pro děti. Stačí vzít malý prázdný květináč, vystlat ho senem nebo slámou a zavěsit dnem vzhůru na ovocném stromě tak, aby se dotýkal kmene nebo tlusté větve. Hezky zpracovaný návod na vytvoření škvorníku najdeme na stránce Učíme se venku.
Různým broukům a dalšímu hmyzu pro změnu často chybí prostředí, na které jsou vázaní, a to tlející dřevo. Z krajiny pak ubývají a tím trpí jiní, větší živočichové, kteří se jimi živí, a také biodiverzita a příroda jako taková. Můžeme proto využít kmen starého stromu a ponechat ho na zahradě k zetlení, nejlépe zapuštěný nastojato do země.
Vysaď motýlí záhon
Řada druhů motýlů dnes patří mezi ohrožené, a to hlavně kvůli intenzivnímu zemědělství a používání insekticidů. Ani ve městě jim ale neprospívají pečlivě zastřižené anglické trávníky bez jediného květu. Zatímco v zemědělské krajině je to s podporou druhové pestrosti složitější, jak budou vypadat naše zahrádky můžeme ovlivnit a motýly i další hmyz tak podpořit.
Rostlinami, které motýly přilákají, můžeme osázet celou zahradu, lze ale také založit samostatné záhony s vysokou koncentrací jejich oblíbených druhů. Výsadba by měla každopádně proběhnout na slunném a teplém místě, které je navíc chráněno před silnými poryvy větru. Kromě rostlin vábících motýly sem můžeme zakomponovat výhřevné kameny a pítko. Motýli si vysloveně libují v pestrých květech, které navíc příjemně voní. Nebojíme se do výsadeb zakomponovat letničky, dvouletky, vytrvalé rostliny ani keře. Z keřů mají motýli rádi šeřík nebo pustoryl, mezi trvalkami jsou jejich favority dobromysl, levandule, kopretiny nebo šalvěj. Přilákají je také letničky – měsíček, chrpa, lichořeřišnice a slunečnice.
Až na několik druhů, které se živí listy kulturních rostlin, se housenky většiny motýlů živí listy plevelů, nemusíme se proto bát, že budou zahrádce škodit.



Vysaď komunitní záhon
S komunitními záhony se ve městech potkáváme stále častěji. Nejen, že zkrášlují betonové městské prostředí, ale mají význam také pro přírodu. Poskytují totiž hmyzu, ptákům i dalším živočichům potravu, úkryty, místo na přezimování nebo ke kladení vajíček. Pokud máme dostatek času a energie a další odhodlané lidi okolo sebe, můžeme se pustit i do projektu komunitní zahrady a získat tak i vlastní bylinky a zeleninu, příležitost k užitečné fyzické práci a kontakt s podobně smýšlejícími lidmi. Více informací lze najít třeba zde.
Šetři vodou a zalij strom
Sucho dopadá nejen na lesy, ale i na stromy v obcích, podél silnic a v parcích. Můžeme jim ale pomoci! Pokud se nám v domácnosti podaří našetřit vodu, třeba zachytit čistou vodu z omývání zeleniny nebo ze sprchy, můžeme ji využít k zalévání stromů ve svém okolí. Stačí si vybrat vhodný strom, nejlépe strom mladý, ty vody potřebují opravdu hodně. Zaléváme večer či brzy ráno, kdy na stromy nepraží slunce. Svůj strom můžeme sledovat v aplikaci zalejme.cz, která nám prozradí, jestli nedostal žízeň, a můžeme si ho tam dokonce i adoptovat. V aplikaci je v současnosti zaneseno už přes 150 000 stromů!
Ukliď v přírodě

I ty nejjednodušší aktivity, jako je úklid, mají smysl! Odpadky nejsou jen neestetické, ale mnohdy také ohrožují živočichy, kteří se mohou zranit o ostré hrany, do odpadků se zamotat nebo je dokonce pozřít. Užitečné můžeme spojit s příjemným a až se budeme příště chystat do přírody, vzít s sebou pytel na odpadky a rukavice, po cestě sbírat a pak zlikvidovat. S patřičnými kontejnery nebo s nalezením sběrného dvoru, pokud bude odpadků více, poradí Jak třídit a Kam s ním.
Ukliď kolem kapličky či křížku
Drobné památky jsou perlami v naší krajině. Některé ale nejsou v nejlepším stavu a potřebují pomoci. Při procházce kolem vsi či města zkusme najít kapličky, křížky, boží muka, ale i jiné drobné památky, vysbírat u nich nepořádek a popadané větve nebo vysekat starou trávu, kterou zarůstají. Pokud bychom se chtěli pustit do větší péče – např. opravy či nátěru plůtku u křížků, opravy přilehlé lavičky apod., pak jen s vědomím těch, kterým pozemek patří.
